Jak wybrać ubezpieczenie mieszkania?

Jeżeli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie mieszkania, koniecznie obejrzyj nasz poradnik.

Cena ubezpieczenia

Najczęściej przy wyborze ubezpieczenia swojego mieszkania klienci kierują się ceną oraz zakresem. Co to oznacza w praktyce? Klient będzie chciał wypośrodkować te dwie rzeczy. Jest oczywiste, że ubezpieczenie za sto złotych to nie to samo, co ubezpieczenie za pięćset złotych. Co w takim razie wpływa na cenę konkretnego ubezpieczenia? Do kalkulacji przyjmuje się wiele zmiennych. Między innymi metraż mieszkania, dokładne miejsce ubezpieczenia, a nawet piętro, na którym znajduje się mieszkanie. Znaczenie ma również rok wybudowania budynku oraz czy w miejscu ubezpieczenia jest prowadzona działalność gospodarcza. Brana pod uwagę jest również historia ubezpieczenia, czyli czy były już szkody, zastosowane zabezpieczenia własne na przykład alarmy i dodatkowe zamki. Dla zakresu ubezpieczenia mają też znaczenie formy płatności, czy też główna suma ubezpieczenia ustalana odgórnie przy kredycie hipotecznym.

Dlaczego warto ubezpieczyć swoje mieszkanie?

Ponieważ jesteśmy w ten sposób w stanie uchronić się przed losowymi wypadkami takimi jak kradzież, zalanie, przepięcie sprzętów elektrycznych, czy też stłuczenie płyty indukcyjnej. Standardowym dodatkiem do ubezpieczenia mienia jest także ochrona przed odpowiedzialnością cywilną w stosunku do szkód wyrządzonych osobom trzecim. Na przykład, gdy zalejemy mieszkanie sąsiada. Zakres tego ubezpieczenia zazwyczaj można poszerzyć o szkody wyrządzone poza domem nie tylko przez nas samych, ale też przez członków rodziny. Przykładem może być sytuacja, gdy nasze dziecko, podczas gry w piłkę, przypadkowo wybije okno sąsiadowi.

Zakres ubezpieczenia

Przed czym chroni ubezpieczenie mieszkania? Zakres ubezpieczenia zawsze jest indywidualnie dostosowywany do oczekiwań klienta. Warto jednak pamiętać o podstawowych aspektach, które powinny wejść w skład takiego ubezpieczenia. Mówimy tu o pożarze i innych zdarzeniach losowych, jak na przykład uderzenie pioruna, akcja ratownicza, grad czy silny wiatr. Dodatkowo możemy dodać do naszego pakietu kradzież, wandalizm, przepięcie, stłuczenie stałych elementów czy OC w życiu prywatnym.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Ustalenia dotyczące zakresu ochrony to jedno, ale równie ważną kwestią są tak zwane OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Określają dokładnie, co obejmuje polisa, a czego nie oraz kiedy możemy uzyskać odszkodowanie.

Wyłączenia mogą dotyczyć na przykład ubezpieczenia na wypadek szkód spowodowanych przez nasze zwierzęta, jak i dzieł sztuki czy biżuterii o znacznej wartości. Ubezpieczyciel może nie zgodzić się na objęcie ich ochroną lub wprowadzić limit wypłaty odszkodowania.

Z kolei do odmowy wypłaty odszkodowania może dojść, jeśli do szkody doszło w wyniku zaniedbania. Przykładowo, gdy do zalania mieszkania doszło przez niedomknięte okno lub do pożaru wskutek włączonego żelazka. Co ciekawe, odmowa wypłaty odszkodowania może nastąpić również, gdy dom lub mieszkanie pozostaje bez nadzoru przez dłuższy czas. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własne OWU i określa różne zakresy wyłączenia.

Wybór odpowiedniej polisy to poważne zobowiązanie mogące mieć wpływ na naszą przyszłość, ponieważ zagrożenia nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Właściwie skonstruowana umowa sprawi, że w przypadku wystąpienia szkody będziemy w stanie odtworzyć utracony majątek, co w razie wypadku może okazać się pomocą na wagę złota.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat wyboru optymalnego ubezpieczenia mieszkania, umów się z nami na spotkanie. Nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na Twoje pytania oraz pomogą dobrać optymalne rozwiązanie.

Łukasz - specjalista ds. ubezpieczeń

Zapraszam do kontaktu!

Łukasz Pastuła

ekspert ds. ubezpieczeń