Co powinno zawierać ubezpieczenie domu?

Jeżeli zastanawiasz się, co powinno zawierać ubezpieczenie domu, aby polisa była satysfakcjonująca, koniecznie obejrzyj nasz film. Przekonaj się także, na co warto zwrócić uwagę podczas zwierania takiej umowy. Zaczynajmy.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Warto wiedzieć, że polisa dla domu powinna być inaczej skonstruowana niż polisa dotycząca ubezpieczenia mieszkania. Mimo że każde OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia są tak samo skonstruowane dla domu jak i mieszkania, to jest kilka dodatkowych zdarzeń losowych, które dotyczą wyłącznie domu. Są to: wybuch, implozja, eksplozja, dym i sadza, uderzenie pojazdu, czy katastrofa budowlana. Ale także lawina, zapadanie lub osuwanie się ziemi, upadek drzew lub masztów, trzęsienie ziemi, powódź oraz huk ponaddźwiękowy.

O co można rozszerzyć ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie domu można rozszerzyć o ubezpieczenie budynków gospodarczych, garaży wolnostojących czy innych budowli. Jest to zwykle bardzo istotne dla osób zawierających umowę z ubezpieczycielem. Budynki gospodarcze nie są wykorzystywane do celów mieszkaniowych, ale znajdują się w tym samym obszarze ubezpieczenia, co dom. Ubezpieczyć można także garaż wolnostojący. Natomiast pod pojęciem innych budowli kryją się wszelkie budynki znajdujące się na tej samej działce, co dom, o ile są trwale związane z podłożem. Może to być wiata, altana, basen, śmietnik, zbiorniki, a nawet przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ponadto ubezpieczeniu mogą podlegać również instalacja systemu nawadniania ogrodu, wyposażenie placu zabaw, grill, twarda nawierzchnia ulepszona. Należy pamiętać, że budowlą nie jest budynek tymczasowy i lekka konstrukcja jak na przykład trampolina, namiot, basen, czy parasol ogrodowy. Warto również wspomnieć o fotowoltaice. Może bowiem zostać ubezpieczona na dachu domu, jak i również na posesji, ale trzeba wtedy dodatkowo rozszerzyć ofertę polisy.

OC w życiu prywatnym

Ważną rzeczą przy ubezpieczeniu domu jest OC w życiu prywatnym, a więc od szkód wyrządzonych osobom trzecim. Na przykład, gdy nasz pies pogryzie listonosza. Zakres tego ubezpieczenia zazwyczaj można poszerzyć o szkody wyrządzone poza domem nie tylko przez nas samych, ale też przez członków rodziny. Przykładem może być sytuacja, gdy podczas koszenia trawnika spod kosiarki wyskoczy kamyk i uderzy w przejeżdżający samochód lub gdy dziecko coś uszkodzi.

Usługi Assistance

Ponadto ubezpieczenie można rozszerzyć o podstawowe usługi assistance. Dzięki temu wezwiemy i opłacimy usługi hydraulika, szklarza, ślusarza, czy elektryka. W niektórych przypadkach możliwie jest również pokrycie kosztów pobytu w hotelu, jeśli zakres szkody uniemożliwia dalsze zamieszkiwanie w budynku.

Ubezpieczenie ALL RISK

Możemy wybrać również zakres all-risk, czyli ubezpieczenie od innych niespodziewanych zdarzeń. Mogą to być zalanie, kradzież przez niezamknięte drzwi, wyłudzenie gotówki od osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia. Ale również rażące niedbalstwo. Na przykład pożar na skutek zaprószenia ognia niedopałkiem papierosa, wybuch źle podłączonej butli z gazem, czy pożar od pozostawionego włączonego urządzenia.

Ubezpieczenie domu w budowie

Warto również wspomnieć o tym, że ubezpieczeniu może podlegać dom w budowie. Podstawowa polisa ma uproszczoną formę i chroni inwestycję w zdecydowanie węższym zakresie, niż zwykła polisa mieszkaniowa. Zabezpiecza ona nieruchomość i jej elementy stałe. Nie ma tutaj możliwości dokupienia rozszerzeń dla lokatorów, a od kradzieży z włamaniem możemy chronić się dopiero wtedy, kiedy budynek jest w stanie surowym zamkniętym.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć Ci tematykę ubezpieczeń domów i innych budowli znajdujących się na terenie działki. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Łukasz - specjalista ds. ubezpieczeń

Zapraszam do kontaktu!

Łukasz Pastuła

ekspert ds. ubezpieczeń