Działalność gospodarcza, a kredyt – co trzeba wiedzieć?

Aktualnie coraz częstszą formą osiągania dochodu jest prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak w sytuacji prowadzenia własnej firmy może uzyskać kredyt hipoteczny. Postanowiliśmy więc przybliżyć Ci tę tematykę. Co należy wiedzieć, jeżeli chcesz uzyskać kredyt hipoteczny prowadząc jednoosobową firmę?

Okres prowadzenia działalności

Najważniejszym aspektem branym pod uwagę jest okres prowadzenia działalności. Żeby bank mógł rozpatrzyć dochód z tytułu jej prowadzenia, musi ona trwać minimum przez rok. Niektóre banki wymagają, aby działalność trwała dwa lata, przy czym czasami jest to zależne od kwoty kredytu. Przykładowo, jeżeli przekracza ona trzysta lub pięćset tysięcy, wówczas działalność musi być prowadzona minimum od dwóch lat. Wyjątek stanowi  sytuacja, kiedy usługi świadczone są na zasadzie B2B z poprzednim pracodawcą i nastąpiło płynne przejście z umowy o pracę na działalność gospodarczą. Wówczas wystarczy, że będzie ona trwać pół roku.

Stabilność dochodu

Przy jednoosobowej działalności gospodarczej bank weryfikuje stabilność dochodu rok do roku. Oznacza to, że jeżeli przykładowo działalność w ubiegłym roku miała niewielki dochód, lub wygenerowała stratę, a w bieżącym roku dochód jest bardzo duży, może stanowić to podstawę do odmowy udzielenia kredytu. Co ważne, w przypadku takiej formy prowadzenia działalności, najważniejszy jest dochód i to właśnie ta wartość ma największe znaczenie w przypadku wyliczania zdolności kredytowej.

Typy rozliczania dochodu z działalności gospodarczej a kredyt

Istnieje kilka różnych form rozliczenia jednoosobowej działalności. Pierwszą formą jest rozliczenie w oparciu o Książkę Przychodów i Rozchodów. Jest to najczęściej spotykana forma rozliczenia z Urzędem Skarbowym i najbardziej preferowana przez banki. Brana pod uwagę może też być Pełna Księgowość, choć zdarza się to bardzo rzadko. Ponieważ do tego zobowiązani są przedsiębiorcy, których przychody netto przekraczają dwa miliony euro w przeliczeniu na złotówki.

Rozliczenie jednoosobowej działalności może być też oparte na analizie Ryczałtu ewidencjonowanego. Ta forma rozliczenia najczęściej spotykana jest w konkretnych branżach. Przede wszystkim dotyczy to branży budowlanej, fryzjerstwa, transportu. Charakteryzuje się tym, że podatek opłacany jest na podstawie określonej stawki, która zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Natomiast stawka podatku wyliczana jest od przychodu. Zdolność kredytowa przy tego rodzaju działalności, w większości banków nie jest wyliczana na zbyt wysokim poziomie.

Rozliczenie działalności bank może również rozpatrywać na podstawie Karty podatkowej. Z takiej formy rozliczenia korzysta bardzo niewielka grupa przedsiębiorców, gdyż jest to zależne od rodzaju branży. Podatek opłaca się zawsze w tej samej wysokości ustalonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Z punktu widzenia kredytu hipotecznego, taka forma rozliczenia jest najmniej preferowana przez większość banków.

Wymagane dokumenty

W zależności od formy rozliczenia, bank wymaga innych dokumentów do wyliczenia zdolności kredytowej, a później do złożenia wniosku kredytowego. Wspólnym i jednocześnie najważniejszym dokumentem wymaganym niezależnie od formy rozliczenia, jest PIT za poprzedni rok rozliczeniowy.

Lista branż wykluczonych

Warto  mieć na uwadze, że aktualnie w związku z pandemią COVID-19, niektóre banki wprowadziły listę branż wykluczonych. Jeżeli PKD wykonywanej działalności znajduje się na liście tych branż, nie ma możliwości złożenia wniosku kredytowego. Warto więc to sprawdzić. Aktualnie dotyczy to takich branż jak gastronomia, hotelarstwo, szeroko pojęta branża beauty i tym podobne. Sytuacja w bankach jest jednak w tej kwestii dosyć dynamiczna, dlatego warto na bieżąco sprawdzać aktualne wymogi banków oraz listę branż wykluczonych.

Mam nadzieję, że udało mi się nakreślić, jak wyglądają podstawowe zasady związane z ubieganiem się o kredyt hipoteczny przez przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Jeżeli masz więcej pytań w tej tematyce, nasi konsultanci z przyjemnością Ci pomogą.

Katarzyna - ekspert ds. kredytów

Zapraszam do kontaktu!

Katarzyna Szpiech

ekspert ds. kredytowych