Ubezpieczenia rolne
Czy ubezpieczenia rolnicze jest obowiązkowe?
Zgodnie z ustawą przyjętą w roku 2003, rolnicy mają obowiązek wykupienia dwóch polis, a pierwsza z nich to ubezpieczenie budynków rolnych. Dotyczy to jednak rolników, których powierzchnia ziemi pod uprawie wynosi przynajmniej 1 hektar. Tym samym, objęte ubezpieczeniem budynki rolne muszą:
- być powiązane z gruntem,
- posiadać powierzchnię, przynajmniej 20m2,
- mieć dach i fundamenty,
- być własnością rolnika.
Z uwagi na to, standardowe ubezpieczenie rolnicze, nie będzie obejmować m.in. tunelów, szklarni, namiotów i innych podobnych. Polisa może wykluczyć także te budynku, które nie są dedykowane szeroko pojętej produkcji rolniczej.
Jak można dowiedzieć się z ustawy, obowiązkowe ubezpieczenie rolne musi obejmować wymienione zdarzenia.
- Deszcz nawalny, którego współczynnik wydajności wynosi minimum 4.
- Eksplozja – dotyczy również szkód wywołanych implozją.
- Grad.
- Huragan (minimalna prędkość to 24 m/s).
- Lawina – dotyczy mas lodu, śniegu, kamieni, skał, błota, ziemi.
- Obsunięcie się ziemi.
- Pożar.
- Opady śniegu – dotyczy ciężaru pokrywy śnieżnej, która przekracza 85% wartości obciążenia śniegiem gruntu dla obszaru, gdzie znajduje się budynek.
- Podtopienie wskutek deszczu nawalnego lub spływu wód.
- Powódź – dotyczy zalania terenu wskutek podniesienia się poziomu wody w korytach wód stojących lub płynących.
- Tąpnięcie.
- Uderzenie pioruna.
- Uderzenie statku powietrznego.
Co grozi, za brak ubezpieczenia rolnego?
W roku 2020, kara za nieposiadanie ubezpieczenia rolniczego wynosiła 650 zł brutto, co stanowi ¼ minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Należy nadmienić, iż rolnicy korzystający z bezpośrednich dopłat do produkcji rolnej, zobowiązani są również ubezpieczyć nie mniej niż połowę swoich upraw, przed okolicznościami z powyższej listy. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie rolnicze może być dotowane w 65% z budżetu państwa.
Dodatkowo, rolnicy zobowiązani są do wykupienia OC – Ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Chodzi tutaj o zabezpieczenie, przed skutkami finansowymi w przypadku szkód, wyrządzonych osobom trzecim. Wówczas, w przypadku np. nieostrożnej jazdy ciągnikiem na sąsiednim polu, wszelkie straty będą pokryte z polisy. Brak OC, wiąże się z grzywną, którego wysokość to 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ubezpieczenie rolne o szerszym zakresie, niż obowiązkowa polisa
Oprócz polisy obowiązkowej, istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia pozostałych elementów majątku, który także związany jest z prowadzeniem działalności rolniczej. Może być to też wszystko to, co przejawia wysoką wartość dla rolnika, a przy tym obarczone jest dużym ryzykiem. Aktualnie, towarzystwa ubezpieczeniowe są w stanie zaoferować wiele różnych wariantów, które rozszerzają obowiązkowe ubezpieczenie rolne o dodatkowe warunki.
Korzystając z pomocy specjalistów TDF, z pewnością uda Ci się odnaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Twojej działalności rolnej. Porównując wiele dostępnych oferty, zostanie wyłonione najlepsze wyjście, z uwzględnieniem potrzeb, oczekiwań, a także możliwości finansowych Klienta.